Leading Manufacturer of c8h4o3 phthalic anhydride, 1000kg ammonium bifluoride, 5000kg ammonium bifluoride and sodium thiosulphate anhydrous from Vadodara.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Formula | C6H4(CO)2O |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Physical Form | Powder |
| Density | 1.53 g/cm3 |
| Melting Point | 131 DegreeC |
| Molar Mass | 148.1 g/mol |
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Size | 100 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Formula | [NH4][HF2] |
| CAS Number | 1341-49-7 |
Ammonium Bifluoride is White Crystals. It is also known as Ammonium Hydrogen Fluoride and Ammonium Acid Fluoride. Storage: Keep container tightly closed. Keep container in a cool, well-ventilated area. Waste Disposal: Waste must be disposed of in accordance with federal, state and local environmental control regulations.
To meet the exact demands of clients, we offer a qualitative range of Ammonium Bifluoride, which is widely known as nh4. Fh2. Ammonium Bifluoride are extensively used in industrial inorganic chemistry and widely used for glass etching and alloys processing. Owing to their high quality and purity, these are also used to improve the quality of crude oil’s, which are sourced from rocks and needs special arrangement of harsh cleaning solution in oil drilling industry. Besides, Ammonium Bifluoride are used as sterile agent in various dairy equipment and food processing equipment. Our ammonium bifluoride is also used for wood preservatives manufacturing.
₹ 102 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Brand | SGS |
Ammonium Bifluoride is White Crystals. It is also known as Ammonium Hydrogen Fluoride and Ammonium Acid Fluoride. Storage: Keep container tightly closed. Keep container in a cool, well-ventilated area. Waste Disposal: Waste must be disposed of in accordance with federal, state and local environmental control regulations.
To meet the exact demands of clients, we offer a qualitative range of Ammonium Bifluoride, which is widely known as nh4. Fh2. Ammonium Bifluoride are extensively used in industrial inorganic chemistry and widely used for glass etching and alloys processing. Owing to their high quality and purity, these are also used to improve the quality of crude oil’s, which are sourced from rocks and needs special arrangement of harsh cleaning solution in oil drilling industry. Besides, Ammonium Bifluoride are used as sterile agent in various dairy equipment and food processing equipment. Our ammonium bifluoride is also used for wood preservatives manufacturing.
₹ 25 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Formula | Na2S2O3 |
| Usage | Industrial |
| Physical State | Crystals |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Packaging Type | Packet |
| CAS Number | 7772-98-7 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 1 kg |
Sanjay Rupala (Proprietorship)
SGS And Company
T-A Office No -212, K10 Grand, Alkapuri Road, Sarabhai Compaund
Vadodara - 390007, Gujarat, India