Our product range includes a wide range of xanthan gum 200 mesh, xanthan gum food grade, xanthan gum powder, white xanthan gum and toluene.
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Food |
| Brand | SGS |
| Color | White |
| Specialty | Gluten Free |
| Purity | 99 % |
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | SGS |
| Color | White |
| Pack Size | 1 kg |
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Food |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| Color | White |
| Brand | SGS |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 650 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage/Application | Flavoring and Preservative |
| Brand | SGS |
| Color | White |
| Grade Standard | Food Grade |
| Packaging | 100 kg |
| Form | Powder |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Purity % | 99% |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Physical State | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 50 kg |
Sanjay Rupala (Proprietorship)
SGS And Company
T-A Office No -212, K10 Grand, Alkapuri Road, Sarabhai Compaund
Vadodara - 390007, Gujarat, India