Offering you a complete choice of products which include phosphoric acid technical grade, food grade phosphoric acid and phosphoric acid food grade.
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Grade | Industrial Grade |
| Concentration | 85% |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Carboy |
| Application | Detergent, Industrial |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity % | 85% |
| Purity/Concentration | 85% |
| Purity | 85% |
| Country of Origin | India |
| Physical State | Liquid |
| Brand | GACL |
| Packaging Size | 50 kg |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 118 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Lab Reagent LR Grade |
| Purity % | 99% |
| Form | Liquid |
| Physical State | Liquid |
| Brand | SGS |
| CAS Number | 7664-38-2 |
| Molar Mass | 97.994 g/mol |
| Density | 1.88 g/cm3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Drum |
| Formula | H3PO4 |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Concentration | 85% |
| Packaging Size | 50 ltr |
| Form | Liquid |
| Application | Food and Beverage, Pharmaceutical |
| Purity/Concentration | 85% |
| Brand | Local Manufacturer |
| Purity | 85% |
| Country of Origin | India |
| Physical State | Liquid |
| CAS Number | 7664-38-2 |
| Packaging Type | Drum |
Minimum order quantity: 200 Kg
Sanjay Rupala (Proprietorship)
SGS And Company
T-A Office No -212, K10 Grand, Alkapuri Road, Sarabhai Compaund
Vadodara - 390007, Gujarat, India